A1 - A2 Sınıf Ehliyeti

Kullanmak istediğiniz motorsikletin motor hacmine bağlı olarak A1 yada A2 motorsiklet ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir. A1 sınıfı sürücü belgesi ile motor hacmi 50cc ye kadar olan motorsikletleri, A2 sınıfı sürücü belgesi ile 50 cc ve üzeri motosikletleri kullanabilirsiniz.
Yeni sürücü yasasına bağlı ek bilgiler : ATV motosikletler mevcut sürücü yasalarına göre A2 sınıfı ehliyet ile kullanılabilmektedir. Stajer ehliyet yasası ile ancak B1 sınıfı ehliyet ile kullanılabilecektir. Mevcut B sınıfı ehliyet B1 ehliyeti kapsayacaktır.
A2 Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 17 (Kimliğe Göre Günü Güne Doldurulduğunda)
Kullanabildiği Araçlar : (Mobilet, Motorsiklet, Scooter)

B Sınıfı Ehliyet

B ehliyet için yaş şartı 18 dir. 18 yaşında olan kişiler 19 yaşından bir gün alınca B ehliyet için kayıt olabilir. B ehliyet için direksiyon sınavına otomobil ile giriliyor. Eğitim durumu en az ilkokul olmalıdır. İlkokul diplomanız yoksa Halk eğitimlerden 2.Kademe eğitim belgesi alabilirsiniz.
B SINIFI EHLİYET İLE 3500 KG’YA KADAR YÜK TAŞIYAN VE SÜRÜCÜSÜ DIŞINDA EN ÇOK 14 KİŞİYE KADAR YOLCU TAŞIYAN ARAÇLAR KULLANILABİLİR.
B Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 18 (Kimliğe Göre Günü Güne Doldurulduğunda)
Kullanabildiği Araçlar : Otomobil, Minibüs, Kamyonet.

D Sınıfı Ehliyet

D SINIFI EHLİYET ÇEKİCİ (TIR,KARAVAN) OLARAK KULLANILAN ARAÇLARI KULLANMAK İÇİN GEREKLİDİR. AYRICA E SINIFI EHLİYET GRUBUNA GİREN SÜRÜCÜSÜ HARİÇ 14 KİŞİNİN ÜZERİNDE YOLCU TAŞIYAN ARAÇLAR VE A2 SINIFI MOTORSİKLET GRUBUNA GİREN ARAÇLAR DIŞINDAKİ BÜTÜN YÜK VE YOLCU TAŞIYAN ARAÇLAR İÇİN YETERLİ OLAN KAPSAMLI BİR EHLİYETTİR.
D Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 22 (Kimliğe Göre Günü Güne Doldurulduğunda) Kullanabildiği Araçlar : (Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Çekici, Tır)

E Sınıfı Ehliyet

E SINIFI EHLİYET SÜRÜCÜ HARİÇ 14 KİŞİNİN ÜZERİNDE YOLCU TAŞIYAN ARAÇ SÜRÜCÜLERİ İÇİN GEREKLİDİR. AYRICA D SINIFI EHLİYET GRUBUNA GİREN ÇEKİCİ (TIR,KARAVAN) TÜRÜ ARAÇLAR VE A2 SINIFI MOTORSİKLET GRUBUNA GİREN ARAÇLAR DIŞINDAKİ BÜTÜN YÜK VE YOLCU TAŞIYAN ARAÇLAR İÇİN YETERLİ OLAN KAPSAMLI BİR EHLİYETTİR.

E Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 22 (Kimliğe Göre Günü Güne Doldurulduğunda)
Kullanabildiği Araçlar : (Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Kamyon, Otobüs)

G Sınıfı Ehliyet

G Sınıfı Ehliyet- İş Makinesi Operatörlük Belgesi
2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.
Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul diploması sahibi olmak gerekli.
G sürücü belgesi iş makinesi operatörlük belgesi olanların Taşıt Trafiğine açık olan yollarda İş Makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu ehliyettir.
Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatör ehliyeti belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa eğer .
Yeni yapılan düzenlemeyle Sürücü Kursuna Kayıt yaptırıp G sınıfı sürücü sertifikası aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelerine İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan forklift,kazıyıcı yükleyici,vinç vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir.
İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motordan teorik sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar.

H Sınıfı Ehliyet

H SINIFI EHLİYET YASADA BELİRTİLEN BEDENSEL ENGELİ BULUNAN KİŞİLERİN ÖZEL DONANIMLI ARAÇLARI KULLANABİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGEDİR.

H Ehliyet İçin Yaş Sınırı : 18 (Kimliğe Göre Günü Güne Doldurulduğunda)
Kullanabildiği Araçlar : Özel Otomobil (Engellilere Yönelik)